AddThis Sdílení tlačítek na FacebookfaceBookFaceBookshare na Twittertwittertwittershare na PinterestpinterestPintestshare to Moreaddthismore9

Většina lidí věří, že psi nevidí barvy. Psi nevidí tak četné barvy jako lidé, ale vidí mnohem víc než jen černou, bílou a odstíny šedé. Opravdu však rozumějí modré i druhé barvě druhého, stejně jako žluté, nebo všechny jejich hračky vypadají přesně pro ně?

Oba lidé i psi vidí barvy od buněk v oku zvané kužely. Psi mají v očích méně kuželových barevných senzorů než lidé. Takže zatímco my lidé vidíme plnou duhu barev, psi vidí jen variace modré, žluté i hnědé. To znamená, že by se měl očekávat, že váš pes bude vidět rozdíly mezi těmito barvami.

V nové výzkumné studii zveřejněné v časopise Sborník Královské společnosti B hodnotili vědci, zda psi mohou rozlišovat mezi barvami nebo ne. Ukázali skupinu osmi psů různých kusů papíru, které byly modré nebo žluté, a také byly světlé nebo tmavé barvy. Na krabice byly položeny různé barvy i jabránkové papíry včetně lahůdek – psí pes mohla otevřít pouze žlutý papírový skříň a ostatní byli zamčeni. Psi rychle zjistili, že barva papíru a ne jab se týkaly, zda by byli schopni otevřít krabici a být odměněni syrovým masem. Pro 10 testů si psi vybrali příslušnou světle žlutou papírovou krabici 70 procent času. Šest psů bylo obzvláště zručné a vybralo příslušnou krabici 90 až 100 procent času.

Takže trénink vašeho psa: „Jdi dostat modrou kouli,“ bude s největší pravděpodobností vyústit v objevení, že vám přinese modrý a také ne žlutý tenisový míč. Je to pulzující svět, i když jste pes.

Psí chování